Seyahat RehberleriŞehir RehberleriHaberler 82 Gösterim 20 Ekim 2022, Perşembe

Kandıra Gezi Rehberi

Gişe Admin

Kandıra Gezi Rehberi

İçindekiler:

  1. Kandıra Nerede?
  2. Kandıra’ya Nasıl Gidilir?

2.1. Özel Araç ile Kandıra’ya Gitmek

2.2. Otobüs ile Kandıra’ya Gitmek

2.3. Uçak ile Kandıra’ya Gitmek

2.4. Tren ile Kandıra’ya Gitmek


  1. Kandıra’da Ne Yenir?

  2. Kandıra’da Gezilecek Yerler

4.1. Kefken Adası

4.2. Pembe Kayalar

4.3. Sardala Koyu

4.4. Seyrek Plajı

kandıra tatili

Kandıra Gezi Rehberi

Kocaeli’nin turistik ilçesi Kandıra; şehrin en küçük ilçesi olmasına karşın özellikle yerli turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. İstanbul’a yakın bir konumda olan ilçe, hem denizi hem de doğayı konuklarına sunması sebebiyle oldukça ilgi çekicidir. Doğal güzellikleri ve temiz havasının yanında birçok tarihi yapıya da ev sahipliği yapan ilçe, mavi bayraklı plajları ile de deniz turizmi açısından büyük önem taşır. Peki Kandıra nerede, Kandıra’da ne yapılır?


1. Kandıra Nerede?

Karadeniz sahilinde yer alan Kandıra; Sakarya ve İstanbul’a da komşu bir ilçedir. Kocaeli yarımadasında bulunan ilçenin Karadeniz kıyısında uzun bir sahili bulunur. Kandıra, İzmit merkeze yaklaşık 50 kilometre mesafededir.


2. Kandıra’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’a yaklaşık 2.5 saat mesafede bulunan Kandıra’ya daha çok özel araç ile ulaşım tercih edilse de uçak ve otobüs ile de ulaşım oldukça kolay.


 

Özel Araç ile Kandıra’ya Gitmek

Özel araç ile İstanbul’dan Kocaeli üzerinden ya da Sakarya şehir merkezinden şehirler arası ulaşım imkanı bulunur. İki il merkezine de 50 kilometre mesafede yer alan ilçeye ulaşım yaklaşık 1 saat sürer.

 

Otobüs ile Kandıra’ya Gitmek

Kandıra ilçe merkezine Kocaeli ve Sakarya çevresindeki birçok il ve ilçe merkezinden direkt otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

 

Uçak ile Kandıra’ya Gitmek

En yakın havalimanı olan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı ilçeye 50 kilometre uzaklıktadır. Kocaeli’ye geldikten sonra ulaşım için ilçe merkezine giden otobüsler ya da minibüsler kullanılabilir. Sabiha Gökçen Havaalanı Kandıra’ya 110 kilometre; İstanbul Havaalanı ise 180 kilometre mesafededir.

 

Tren ile Kandıra’ya Gitmek

Kandıra ilçe merkezine tren ile ulaşım imkanı bulunmamaktadır. Tren ile en yakın Kocaeli merkeze ulaşım bulunmakta olup, sonrasında diğer imkanlar ile ilçe merkezine ulaşılabilir.

 

Kandıra’da Ne Yenir?

Kocaeli, lezzetli yemekleri ile de konuklarına güzel bir tatil imkanı sunmaktadır. Çiğceli Kavurma, Umaç Çorbası, Mancar Yemeği bölgenin meşhur lezzetleri arasında bulunur. Meşhur tatlıları ise Höşmerim, Pişmaniye ve Otur Fatma Tatlısı. Kandıra ise özellikle manda sütü ve keçi sütünden yapılan yoğurdu ile meşhur. Sahilde yer alan deniz restoranlarında alabalık tercih edilebilir.


Kandıra’da Gezilecek Yerler

İlçe, birçok doğal güzelliğe ve plaja sahip. Kandıra gezi rehberinde bulunması gereken bu doğal güzellikler şöyle sıralanabilir: