YaşamŞehir RehberleriMüzikHaberler 37 Gösterim 20 Ekim 2022, Perşembe

Festivali ve Karnavalı ile Ünlü 6 Ülke

Gişe Admin

Festivali ve Karnavalı ile Ünlü 6 Ülke

1. Festivali ve Karnavalı ile Ünlü 6 Ülke

1.1.Amerika

1. 2.İspanya

1. 3.Hindistan

1. 4.Çin

1. 5.Brezilya

1. 6.Almanya

Festivali ve Karnavalı ile Ünlü 6 Ülke

Pek çoğumuzun dünyaca ünlü festivaller hakkında az çok fikri vardır. Her sene dünya çapında sayısız festival ve karnaval gerçekleşir. Bu etkinlikler muhteşem sahne şovları, yetenekli dansçılar ve dillere destan gösterilerle adından söz ettirir. Söz konusu festivallerden bazıları ise hem katılımcı sayısı hem de köklü geçmişi sayesinde düzenlendiği ülke ile adeta özdeşleşmiştir. Peki, festivali ile ünlü ülkeler hangisi? Bu yazımızda ünlü festivaller ve gerçekleştiği ülkeler hakkında detayları inceledik.


 

Amerika

Amerika, global çapta sadece dev markaları ile değil, aynı zamanda dünyaca ünlü festivalleri ile de tanınan bir ülke. Modern yapıları, teknolojik ürünleri ve göz alıcı şehirleriyle her yıl milyonlarca turistin akın ettiği Amerika, sanat ve müzik odaklı festivalleri ile listenin ilk sıralarında. ABD’nin en ünlü festivalleri ise Coachella Müzik Festivali, Burning Man, Comic-Con ve Sundance Film Festivali.


 

İspanya

Çoğumuz için güzel sahilleri ve sıcak iklimi ile öne çıkan İspanya, yurt dışı tatil rotalarımızın başında gelir. Ancak bu ülkeyi diğerlerinden ayıran başka bir özelliği ise tam bir festival cenneti olması. Dünyanın en renkli festivallerine ev sahipliği yapan İspanya’da yerli halk karnaval kültürü ile yaşar ve festivalleri “fiesta” olarak adlandırır. Ülkenin en bilinen karnavallarından bazıları; Domates Festivali, Paskalya, Las Fallas ve San Fermin festivalleridir.


 

Hindistan

Dünyanın en kalabalık ve kozmopolit ülkelerinden biri olan Hindistan, zengin tarihini ve kültürel mozaiğini ünlü festivalleri ile taçlandırır. Her biri oldukça eğlenceli anlara sahne olan karnavallar yıl boyunca pek çok şehirde düzenlenir. Ülkenin en ünlü festivallerinden biri Holi Festivali. Şenlik ateşleri eşliğinde yapılan bu festival her defasında eşsiz bir renk cümbüşüne sahne olur. Ülkenin öne çıkan diğer festivalleri ise Diwali, Dussehra ve Navratri.


 

Çin

Dünyanın en köklü medeniyetleri arasında başı çeken Çin, görkemli Uzak Doğu mirasını birbirinden ilginç karnavallarla gözler önüne serer. Yılın her döneminde yapılan özgün festivalleri ile öne çıkan ülke, geleneksel kültürünü tüm dünyaya bu etkinlikler aracılığı ile tanıtır. Çin’in en meşhur etkinlikleri arasında Fener Festivali, Çingming Festivali, Ay Festivali, Bahar Festivali ve Mavi Ejderha Festivali’ni sayabiliriz.


 

Brezilya

Festival denildiği zaman aklımıza gelen ilk ülkelerden biri tabii ki Brezilya. Kendine özgü dans kültürünü renkli etkinliklerle bir araya getiren Brezilyalılar, eğlence konusunda sınır tanımayan milletlerden. Cesur kıyafetler ve enerjik müzikler eşliğinde karnaval coşkusunu sonuna kadar yaşayan yerli halk, eşine az rastlanan dans gösterileri ile ziyaretçileri kendine hayran bırakır. Ülkenin en bilinen festivali olan Rio Karnavalı, 4 gün süren renkli etkinliklerle kutlanır ve milyonlarca insanı Brezilya’da bir araya getirir. Ülkenin diğer karnavalları ise Haziran Partileri, Bahian Karnavalı, Melezler Günü ve Parintins Folklor Festivali.